İstanbul’da Moto Kuryenin Önemi

İstanbul’da Moto Kuryenin Önemi
10
Eyl

 

Moto Kurye tarafından sağlanan hizmetin önemi hakkında çok fazla yorum yapmaya gerek yok. Çünkü kuryelik hizmetini veren motosikletli görevliler diğer yöntemlerle kıyaslanması mümkün olmayan şekilde yani çok kısa zaman aralıklarında gönderilerin teslimatlarını gerçekleştiriyorlar. Dolayısıyla özellikle iş hayatında acil olarak teslim edilmesi gereken evrakların ya da diğer gönderilerin yerine ulaşması için moto kurye dışında bir alternatif düşünmek mümkün değil. Çünkü İstanbul gibi trafik, hava koşulları ve diğer etkenler nedeniyle yaşanan olumsuzluklar gönderilerin teslimatlarını önemli ölçüde geciktirebilir. Bu da işlerin aksamasına ya da bazı öncelikli insani işlemlerin yapılamamasına neden olabilir. Örneğin o gün gemiye yüklenmesi gereken ihracat malları için gerekli olan evrakları zamanında yerine ulaştırmayı başaramayan bir şirket ya da kullanılmaması durumunda hayati tehlike yaratabilecek olan ilaçlarını zamanında alamayan hasta çok önemli maddi ve manevi sorunlarla karşılaşabilirler. Dolayısıyla İstanbul içinde acil olarak yapılması gereken teslimatları genellikle birkaç saat içinde yapan moto kurye tarafından sağlanan hizmetin değerini tartışmak anlamsız olacaktır.

Moto kuryenin sağladığı hizmetin önemi bu şekilde belirtilebilir. Bu durumda ‘moto kuryenin verdiği hizmet olmasa idi soruna nasıl bir çözüm üretilebilirdi’ diye bakmak yerinde olabilir. Ama böyle bir varsayım ortaya koyulduğu zaman soruna çözüm üretmek mümkün olsa da işin maliyetinin çok yüksek olacağı görülüyor.  Örneğin moto kuryenin yaptığı teslimatın aynısını yapacak olan bir personelin şirket bünyesinde istihdam edildiğini ve her biri birkaç saatten günde 3 teslimat yaptığını düşünelim. Bu durumda hafta sonlarında çalışsa bile ayda 90 teslimat yapacaktır. Minimum asgari ücret, sigorta, yemek, tahsis edilecek olan araç, benzin masrafları ve diğer giderler hesaplandığında ise bu görevli için yapılacak minimum harcama tutarı aylık 5-10bin TL arasında olacaktır. Dolayısıyla her bir gönderinin minimum maliyeti 60-110 TL arası bir rakama gelecektir. Kaldı ki böyle bir personeli asgari ücretle çalıştırmak, ilgili departmanın kayıtlarını tutmak ve işleri düzenlemek için başka bir personel tahsis etmek, aracın bakımlarını düzenli olarak yapmak ve gerektiğinde yenilemek gerekecektir. Bu da maliyetleri en az 2’ye katlayacaktır. Yani işin organizasyonu için yaşanan zorluklar bir tarafa bırakılsa bile, bu teslimatları şirket bünyesinde yapmak için katlanılması gereken maliyetler gönderi başına en az 120-150 TL olacak ve bu rakam 300 TL dolaylarına çıkabilecektir. Moto kurye tarafından yapılan teslimatlar için 50-100 TL civarında ücret talep edildiği düşünülürse, işin maliyeti yönünden de moto kuryenin çok daha büyük avantajlar sağladığı söylenebilir.

Basit bir maliyet incelemesi ve yapılan işin kalitesi bakımından moto kuryenin sağladığı avantajların büyüklüğünü ortaya koymak mümkün oluyor. Çünkü yapılan teslimatlar (özellikle İstanbul gibi mega kentler için) maliyet, güvenlik, süre ve kalite açısından diğer yöntemlerle karşılaştırılamayacak kadar önemli bir hizmet olarak görünüyor. Bu durumda da moto kurye şirketi tarafından sunulan hizmeti değerlendirmek ve gönderilerin yerine en uygun şekilde ulaşmasını sağlamak herkes için en mantıklı seçenek olarak görünüyor.

Leave A Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir